Teraz jest Cz gru 14, 2017 17:40

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: N sty 03, 2016 12:21 

Auto: Touran,2.0 BKD, 2005
Imię: Wojtek
Podziękował : 106 razy
Otrzymał podziękowań: 66 razy
Znalazłem taki temat w internecie, czego nie znalazłem tutaj. Pomyślałem, że przyda się taka ciekawostka posiadaczom akumulatorów WARTA.

Pierwsze trzy znaki to kod zakładu produkcyjnego kolejne trzy to kod daty produkcji, kolejne to zmiana i pozostałe dalsze nieistotne 4 cyfy. Co do daty to przykładowo jest tak: Kod daty produkcji oznacza miesiąc wyprodukowania akumulatora i rok 389 – wyprodukowano we wrześniu 2003 081 - wyprodukowany w styczniu 2000 583 - wyprodukowany w marcu 2005 792 - wyprodukowany w grudniu 2007 Pierwsza cyfra to rok produkcji kolejne dwie to miesiąc od 81 styczeń do 92 grudzień.

Załączniki:
Komentarz: Mój akumulator ma nabity numer H585871521118. Ja rozumiem, że 587 to, że moj akumulator został wyprodukowany w 2005 roku w miesiącu lipiec.
akumulator warta.JPG
akumulator warta.JPG [ 1.79 MiB | Przeglądane 3768 razy ]

PostNapisane: Śr sty 11, 2017 20:52 
Początkujący

Auto: Touran BKC 1.9 TDI 2005
Imię: Adam
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy
A w jaki sposób odczytać z akumulatora varta silver 77 Ah taki nr seryjny G3C658 411185 53607 330A 11 zakupiony wczoraj. Mam podejrzenia jaka może być data ale nie chcę nic sugerować. Z tego co mi się zdaje varta obecnie nieco inaczej koduje miesiące produkcji. Nadal na pierwszym miejscu jako 4 cyfra jest rok ale miesiąc już nie jest kodowany od 81-92.

Ma też takie pytanie czy varta nadal produkuje akumulatory dla boscha gdzieś tak czytałem jak szukałem jak rozkodować datę produkcji varty, bo jeśli tak to będę miał dla was coś co się wam przyda przy zakupie.

Wymieniłem oryginalną 11 letnią vartę 72 Ah o nr seryjnym H4B5901830021 czyli wg tego wzorca odkodowywania z października 2005 r zresztą data na spodzie w kółeczkach wskazuje na wrzesień 2005 czyli pewnie data produkcji obudowy akumulatora a sam akumulator nie może być starszy. Na biegunie ujemnym jest wybity 43 tydzień 05 r co by z grubsza się zgadzało z datą produkcji samochodu.Przy biegunie ujemnym wypalone znaczki audi i vw. Ostatnio zawiodła mnie po nocy na dworze przy ponad -20 stopniach. Po podładowaniu i trzymaniu w nocy w ciepłym garażu po 8 h spędzonych w pracy dawała jeszcze radę odpalić samochód ale stwierdziłem iż przyszła pora na wymianę i nie będę czekał aż kiedyś trzeba będzie na szybko gdzieś wyjechać a nie dam rady odpalić auta. Ponieważ robię krótkie trasy akumulator ostatni rok był regularnie doładowywany raz w tygodniu ładowarką Ctek.
www.fotosik.pl/zdjecie/f8fde8be4ecd7cf4
Obrazek

PostNapisane: Śr sty 11, 2017 21:23 
Expert

Auto: 2.0 173Ps BMM mod 2008
Imię: Piotr
Podziękował : 64 razy
Otrzymał podziękowań: 97 razy
skalak23 napisał(a):
A w jaki sposób odczytać z akumulatora varta silver 77 Ah taki nr seryjny G3C658 411185 53607 330A 11 zakupiony wczoraj. Mam podejrzenia jaka może być data ale nie chcę nic sugerować. Z tego co mi się zdaje varta obecnie nieco inaczej koduje miesiące produkcji. Nadal na pierwszym miejscu jako 4 cyfra jest rok ale miesiąc już nie jest kodowany od 81-92.

Ma też takie pytanie czy varta nadal produkuje akumulatory dla boscha gdzieś tak czytałem jak szukałem jak rozkodować datę produkcji varty, bo jeśli tak to będę miał dla was coś co się wam przyda przy zakupie.

Wymieniłem oryginalną 11 letnią vartę 72 Ah o nr seryjnym H4B5901830021 czyli wg tego wzorca odkodowywania z października 2005 r zresztą data na spodzie w kółeczkach wskazuje na wrzesień 2005 czyli pewnie data produkcji obudowy akumulatora a sam akumulator nie może być starszy. Na biegunie ujemnym jest wybity 43 tydzień 05 r co by z grubsza się zgadzało z datą produkcji samochodu.Przy biegunie ujemnym wypalone znaczki audi i vw. Ostatnio zawiodła mnie po nocy na dworze przy ponad -20 stopniach. Po podładowaniu i trzymaniu w nocy w ciepłym garażu po 8 h spędzonych w pracy dawała jeszcze radę odpalić samochód ale stwierdziłem iż przyszła pora na wymianę i nie będę czekał aż kiedyś trzeba będzie na szybko gdzieś wyjechać a nie dam rady odpalić auta. Ponieważ robię krótkie trasy akumulator ostatni rok był regularnie doładowywany raz w tygodniu ładowarką Ctek.
www.fotosik.pl/zdjecie/f8fde8be4ecd7cf4
Obrazek

Kolego ile razy napiszesz tą samą wiadomość?
Napisz raz i poczekaj na odpowiedź.

PostNapisane: Śr sty 11, 2017 22:07 
Początkujący

Auto: Touran BKC 1.9 TDI 2005
Imię: Adam
Podziękował : 2 razy
Sorki kilkakrotnie edytowałem posta żeby wstawić zdjęcie tak jak chciałem dodać dodatkowej treści i poprawić zauważone błędy.

edycja
Wysyłałem również e-maila do producenta z zapytaniem o rozkodowanie daty z nr seryjnego G3C658 411185 536073 330A 11. Po 1 dniu dostałem odpowiedz:

Dzień dobry!

Dziękujemy za kontakt z Biurem Obsługi Klienta.

Akumulator jest z października 2016.

Wyznacznikiem jakości "świeżości" akumulatora nie jest data produkcji, a napięcie spoczynkowe.

Akumulatory sprowadzane do Polski docierają bezpośrednio z fabryki; zgodnie z technologią, jaka została zastosowana przy ich produkcji, mogą być magazynowane do 15. miesięcy bez konieczności dodatkowego doładowywania (przy właściwym sposobie przechowywania). Na ich żywotność wpływa także sposób użytkowania i stan techniczny instalacji w pojeździe; sama data produkcji jako taka nie wiąże się bezpośrednio z żywotnością produktu.

W przypadku akumulatorów VARTA poziom napięcia akumulatorów pozwalający na zachowanie jego odpowiednich parametrów powinien znajdować się w przedziale 12,2V – 12,65V. Dopiero przechowywanie akumulatorów VARTA poniżej napięcia 12,2 V powoduje aktywne i destrukcyjne zasiarczanie akumulatora wpływając negatywnie na jego parametry techniczne. Nadmieniam, że akumulatory VARTA mają wydłużony czas ekspozycji (czyli ograniczone do minimum samorozładowanie).

Użytkownikowi przysługuje gwarancja w okresie wskazanym w Karcie Gwarancyjnej (w przypadku akumulatorów do samochodów osobowych 2 lata).
Także firma wata zachowała się przyzwoicie i odpowiedziała na e-mail.

Sam poszperałem wcześniej po sieci i znalazłem następującą tabelkę:

www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/793a1ca963830362

Obrazek

Pobierz PDF

Dotyczy ona akumulatorów Bosch ale gdzieś czytałem iż dla Boscha akumulatory przynajmniej kiedyś produkowała Varta wiec kodowanie daty się by zgadzało co potwierdził sam producent odkodowując datę z nr seryjnego która zgadza się z powyższą tabelką . Poza tym na spodzie akumulatora umieszczone jest kółeczko z datą produkcji obudowy 16 rok 9 miesiąc a sam akumulator może być tylko młodszy Te same daty były naniesione na zaślepki biegunów akumulatora.

Niech admin podepnie gdzieś tabelkę żeby nie przepadła.

Centra koduje podobnież w następujący sposób 1 cyfra w nr seryjnym to rok produkcji 2 znak miesiąc zaczynając jako A styczeń B luty itd

Za ten post autor skalak23 otrzymał podziękowania - 2 greg75(Śr sty 25, 2017 20:19), hagio(Cz sty 12, 2017 14:39)

PostNapisane: Pt mar 17, 2017 14:40 
Początkujący

Auto: Touran 2007 2.0 Trendline
Imię: Marcin
Podziękował : 5 razy
W orginalnym ( fabrycznym ) jest wybite na biegunie dodatnim ( na to na kładasz kleme )

Strefa czasowa: UTC + 1