Teraz jest N cze 24, 2018 21:49

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ABC forum TKP
PostNapisane: Pn mar 26, 2012 11:15 
Offline
Władca postów
Avatar użytkownika

Auto: 1T1 '05, 521 '10, 542 '11
Imię: Rołbert
Dołączył(a): Pn sty 17, 2011 14:04
Posty: 5690
Lokalizacja: Łódź
Podziękował : 660 razy
Otrzymał podziękowań: 853 razy
Ostatnie 3 zmiany:
2015.09.29 - punkt 10 - znaczniki youtube
2015.02.10 - punkt 9 - Awatar
2015.02.01 - zmiana nazwy z "Zasadnik" na "ABC forum TKP"


1. Słowniczek akronimów (skrótowców) często używanych na forumPPD - Posiadam Program Diagnostyczny - taki podpis umieszczają osoby które mają kabelek i program diagnostyczny (w założeniu autorów skrótu - sprzęt oryginalny)

ZWzPD - Znam Warsztat z Programem Diagnostycznym - taki podpis umieszczają osoby które pomogą ci jeśli będziesz potrzebował skorzystać z kabelka i programu diagnostycznego


2. Linki do aukcji z allegro.pl

Z uwagi na to, że serwis Allegro jest popularnym miejscem gdzie można kupić/znaleźć/pokazać prawie wszystko, często z niego korzystamy. Niestety Allegro ma jedna wadę: po jakimś czasie linki stają się nieaktywne, bo serwis przenosi je do archiwum. Nie tylko sama aukcja traci na ważności, ale także post na forum.
Aby post nadal miał wartość merytoryczną, zalecamy zrobienie archiwum strony z aukcją i wstawienie linku do aukcji zarchiwizowanej. Do tego służy np. serwis http://www.allegromat.pl .

1. Wchodzimy na stronę z interesująca nas aukcją
2. Spisujemy numer aukcji
3. Wchodzimy na stronę http://www.allegromat.pl
4. W rubryczce w centrum ekranu wpisujemy numer aukcji
5. Wciskamy przycisk ARCHIWIZUJ
6. Otrzymujemy link do zarchiwizowanej całej aukcji.
7. Ten link wstawiamy do postu na forum.

Od tego momentu, mimo że serwis allegro przeniesie aukcję do archiwum, będzie ona nadal widoczna na naszym forum dzięki "allegromatowi". Zainteresowany aukcją może z zarchiwizowanej strony skopiować numer aukcji i wkleić go w wyszukiwarce allegro aby zobaczyć wszystkie szczegóły.

Dzięki temu posty z linkami będą nadal wartościowe.3. Linki do ogłoszeń z otomoto.pl

Z uwagi na to, że serwis ogłoszeniowy otomoto.pl jest popularnym miejscem, gdzie można kupić/znaleźć/pokazać mnóstwo interesujących nas aut, często z niego korzystamy. Niestety otomoto.pl ma jedną wadę, po jakimś czasie linki stają się nieaktywne, bo serwis przenosi je do archiwum. Nie tylko sama oferta traci na ważności, ale także post na forum.
Aby post nadal miał wartość merytoryczną, zalecamy zrobienie archiwum strony z ofertą i wstawienie linku do oferty zarchiwizowanej. Zdecydowana większość oferentów zaznacza opcję automatycznego powielania oferty na serwisie allegro.pl, skorzystamy więc z naszego dobrego znajomego czyli serwisu tj. http://www.allegromat.pl.

 1. Wchodzimy na stronę otomoto.pl z interesująca nas ofertą, notujemy tytuł oferty i cenę
 2. Wchodzimy na allegro.pl, w pole "szukaj" wklejamy tytuł oferty z otomoto.pl, dopasowujemy cenę i odnajdujemy interesującą nas ofertę
 3. Klikamy PRAWYM klawiszem myszy na liście aukcji na tytule danej oferty, wybieramy skopiowanie linka do niej

  Obrazek
 4. Z linka w przykładowej postaci
  Kod:
  http://allegro.pl/volkswagen-touran-1-9-tdi-van-i2231692106.html

  "wyciągamy" numer po "i" który jest numerem aukcji allegro, w naszym przykładzie "2231692106"
 5. Wchodzimy na stronę http://www.allegromat.pl
 6. W rubryczce w centrum ekranu wpisujemy numer aukcji, wciskamy przycisk ARCHIWIZUJ
 7. Otrzymany link do zarchiwizowanej oferty otomoto.pl wstawiamy do postu na forum.
Od tego momentu, mimo że serwis otomoto.pl przeniesie ofertę do archiwum, będzie ona nadal widoczna na naszym forum dzięki "allegromatowi". Zainteresowany ofertą może z zarchiwizowanej strony skopiować numer oferty i wkleić go w wyszukiwarce otomoto.pl aby zobaczyć wszystkie szczegóły.

Dzięki temu posty z linkami będą nadal wartościowe.4. Link do naszego auta w podpisie

Jeśli chcesz "zareklamować" swoje autko, możesz to łatwo zrobić, wpisując w swoim profilu w podpisie takie coś:

Kod:
[url=http://touranklub.pl/forum/viewtopic.php?t=869]Pancernik[/url]

gdzie
Kod:
http://touranklub.pl/forum/viewtopic.php?t=869

to adres waszej prezentacji autka, oczywiście najpierw trzeba taki wątek stworzyć :) (najlepiej w dziale Mój Touran), a "Pancernik" to nazwa pod jaką ten link będzie się prezentował w waszym podpisie :)5. Linkowanie do wątku, linkowanie do posta - różnice

Jeśli chcesz komuś podać link do konkretnej strony wątku to po prostu kopiujesz adres z paska adresu przeglądarki, np.
Kod:
http://touranklub.pl/forum/viewtopic.php?t=162&postdays=0&postorder=asc&start=300

zauważ, że w tym adresie jest t=162 co oznacza numer wątku (ang. topic)

Jeśli jednak chcesz podać link do konkretnego posta w wątku to najpierw kliknij w ikonkę znajdującą się przed słowem WYSŁANY i datą posta,

Obrazek

przeglądarka ustawi się na tego posta i już możesz skopiować adres z paska adresu, ten link doprowadzi cię do konkretnego posta -
Kod:
http://touranklub.pl/forum/viewtopic.php?p=23853

zauważ, że teraz już nie ma "t=162" tylko jest "p=23853" od angielskiego słowa post, wiedząc to możesz teraz podawać linki do wątków lub do konkretnych postów :)6. Przesyłanie większych plików, linki do zewnętrznych serwerów

Czasem zdarza się, że chcesz przesłać kilka zdjęć w większej rozdzielczości, jakiś filmik czy inne dane. Nie jest dobrym pomysłem przesyłanie czegoś takiego przez pocztę email, z wielu powodów nad którymi nie będę się rozwodził (m.in używane protokoły transferu danych). Wystarczy jak zapamiętasz, żeby większych plików niż powiedzmy 10MB nie wysyłać emailem. Dodatkową korzyścią z używania serwerów jest to, że raz tylko na nich umieszczasz dane a później w razie czego tylko sam link do pobrania podajesz, szybko, elegancko i prosto :)

Jest wiele serwerów które do tego służą, aktualnie polecam http://www.sendspace.com.

1. Robisz paczkę z danymi (zdjęcia, filmy itp.) np. ZIP lub RAR.
2. Wchodzisz na stronę http://www.sendspace.com.
3. Naciskasz BROWSE i wskazujesz plik który chcesz przesłać.
4. Naciskasz UPLOAD.
5. Po wgraniu pliku masz 2 linki, pierwszy to link do pliku który podajesz np. na forum, drugi oznaczony "DELETE" to link którym kasujesz plik z serwera. Aby skopiować dany link wystarczy kliknąć w przycisk "COPY LINK"


7. Przygotowanie zdjęcia do publikacji na forum

Nie wstawiaj zdjęć prosto z aparatu czy karty pamięci, najpierw użyj jakiegoś programu aby ustawić szerokość zdjęcia na maksymalnie 800 pikseli, wykadrować zdjęcie (wytnij ze zdjęcia tylko to co istotne, w ten sposób będzie lepiej widać istotę rzeczy), zapisz zdjęcie w formacie JPG z kompresją około 65%, tak przygotowane zdjęcie będzie miało wielkość około 50-150KB, zdjęcie prosto z aparatu to często 3-5MB!!!

A teraz krótko jak to zrobić. Jest mnóstwo programów które możemy wykorzystać, ja polecam darmowy IrfanView - http://bit.ly/IAn7Zm. Jest to bardzo szybka przeglądarka plików graficznych i nie tylko, do tego ma możliwości edycyjne oraz moduł działania w trybie wsadowym (automatyczne działania na dowolnej ilości wskazanych plików, np. zmniejszenie rozdzielczości 150 zdjęć kilkoma kliknięciami). Oczywiście możesz sobie ustawić język na polski jeśli wolisz.

Najpierw otwieramy zdjęcie w programie, jeśli zainstalowałeś Irfanview z domyślnymi ustawieniami, to program przejął powiązania do plików graficznych i wystarczy jak po prostu klikniesz na ikonce zdjęcia.

Ja przykładu użyję zdjęcia moich tylnych drzwi po stronie pasażera.

Obrazek

U dołu widzimy rzeczywistą rozdzielczość zdjęcia 3648 x 2736 pikseli, paletę kolorów 24BPP (paleta 24 bitowa czyli 16777216 kolorów), godne zauważenia jeszcze jest "1.80MB", jest to wielkość jaką zajmuje nasze zdjęcie na dysku.

Naciskam i trzymam lewy przycisk myszy i zakreślam obszar który chcę pozostawić, to co będzie poza zostanie odcięte. Po zaznaczeniu można myszką poprawić zaznaczenie jeśli wymaga korekty.

Obrazek

Zwróć uwagę, że na górze na belce po słowie "Selection" jest wyświetlany dokładny rozmiar obszaru który selekcjonujemy, czasem może się to przydać, w tym wypadku jest to 2789 x 1771 pikseli.

Jeśli jesteś zadowolony z zaznaczenia naciśnij "Ctrl+Y" lub wybierz z menu "Edit/Crop selection", niepotrzebny obszar zostanie odcięty.

Ponieważ chcemy uzyskać szerokość obrazka nie większą niż 800 pikseli teraz pomniejszymy obrazek, z menu "Image" wybieramy "Resize/Resample" lub naciskamy "Ctrl+R".

Obrazek

Obrazek

Wybieramy "Set new size" wpisujemy w "Width" liczbę 800, sprawdzamy czy jest zaznaczone "Preserve aspect ratio" aby nie zniekształcić proporcji zdjęcia i naciskamy OK.

W lewym dolnym rogu aplikacji sprawdzamy czy zdjęcie zostało pomniejszone, u mnie po zmniejszeniu nowa rozdzielczość to 800 x 508 pikseli.

Naciskamy "S" na klawiaturze lub wybieramy z menu "File/Save as".

Obrazek

W okienku "Zapisz jako typ" wybierz JPG, w okienku "JPEG/GIF save options" wybierz "Save quality" jako 65. Jeśli będziesz coś takiego robił dla dobrych jakościowo zdjęć np. ludzkich twarzy, nieba itp. to warto wybrać wartości 80-95, przy wartościach poniżej 50 zaczyna się już spora degradacja jakości. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś wypróbował własne ustawienia i dopasował je do indywidualnych potrzeb.

Zrobiłem jeszcze jeden zrzut pokazujący efekt moich działań, oryginalny plik miał wielkość 1847 KB, plik po wykadrowaniu, zmianie rozdzielczości i zapisie z jakością 65 ma 70 KB czyli ponad 26 razy mniej!!!

Obrazek8. Publikacja zdjęć na forum


Nie wstawiaj zdjęć jako załącznika do postu, po pierwsze jest błąd na forum i zdjęcia wstawione w ten sposób wyświetlają się nieprawidłowo (pomylone kolory), po drugie w ten sposób obciążacie serwer z naszym forum, jego utrzymanie będzie droższe, przeglądanie forum będzie coraz wolniejsze.

Najlepiej jeśli zdjęcie/zdjęcia załadujesz (upload) na jakiś zewnętrzny serwer przystosowany do przechowywania i udostępniania grafiki. Oprócz tego, że nie będziesz obciążał forum zbędnymi megabajtami danych to dodatkowo uzyskasz możliwość łatwego udostępniania całych albumów, ich prezentacji w postaci slajdów a nawet edycji bez potrzeby używania programów graficznych. I to wszystko za darmo, czego chcieć więcej?

Jest wiele serwisów, które oferują nam usługę przechowywania zdjęć, długo korzystałem z imageshack.us ale ostatnio wprowadzono tam opłaty jeśli masz ponad 500 zdjęć. W dodatku dość często były problemy z awariami systemu oraz bezpowrotnym ginięciem zdjęć. Rozglądałem się zatem za innym serwisem i znalazłem coś o wiele lepszego, z dłuższym stażem na rynku a więc i mniejszym prawdopodobieństwem niemiłych zmian. Serwis nazywa się Photobucket i teraz opiszę jak założyć sobie na nim konto.

Wpisujemy adres http://www.photobucket.com w przeglądarkę i klikamy na "Sign up"

Obrazek

Teraz wypełniasz swoje dane oraz przepisujesz kod zabezpieczający captcha i na koniec naciskasz "Sign me up!"

Obrazek

Czekasz na maila potwierdzającego w skrzynce email i klikasz w link czym ostatecznie zakładasz konto na Photobucket.

Po zalogowaniu kliknij w "Create new album" aby założyć nowy album ze zdjęciami, albumy mogą być zakładane hierarchicznie czyli w albumie "Wakacje" możesz mieć np. "Chorwacja" a w "Chorwacja" "Lato 2010" i np. "Niezapomniane chwile z nieznajomą". Oczywiście na ten ostatni album dobrze jest założyć hasło, a nasz kubełek to umożliwia :) (photobucket - kubełek na zdjęcia). Jeśli nie możesz znaleźć napisu "Create new album" to naciśnij u góry "Home" i przycisk powinien pojawić się po prawej stronie.

Obrazek

Następnie wypełnij co najmniej nazwę albumu, zaznacz czy ma być "Public" (zdjęcie będzie agregowane przez wyszukiwarki typu google, można też zdjęcia szukać poprzez "search" na stronie Photobucket), Private (zdjęcia ukryte przed wyszukiwaniem ale oczywiście po podaniu linka każdy je obejrzy). W opcji "Add as an album to" możemy tworzyć kolejne podalbumy w albumach (jak w przykładzie z wakacjami w Chorwacji). Jeśli nie zaznaczymy tej opcji to album zostanie utworzony w głównym katalogu.

Obrazek

Do wybierania albumu do pracy służy przycisk u góry "Albums", wybieramy nasz album "test".

Obrazek

Ponieważ nie ma w nim zdjęć to od razu mamy do wybrania opcję "Upload photos and videos", jeśli już będziemy mieli jakies zdjęcia to po prostu klikamy po prawo na "Album options" i tam tez mamy opcję "Upload photos and videos".

Obrazek

Na kolejnym ekranie jeśli rozpoczynamy swoją przygodę z PB proponuję kliknąć na "Customize your upload options" i wybranie opcji...

Obrazek

... "Best possible quality" co nie będzie nam zmniejszać zdjęć o ile będą do 1MB (to naprawdę dużo o ile będziecie stosować zapis JPG z kompresją taj jak pisałem w poprzednim punkcie).

Obrazek

Następnie możemy już kliknąć w zielony przycisk "Upload photos and videos" i wybrać zdjęcie/zdjęcia do załadowania, przytrzymując "ctrl" możesz zaznaczyć kilka zdjęć, przytrzymując "shift" możesz zaznaczyć zakres zdjęć.

Obrazek

Ja wybrałem plik "thumbs-up.png, po załadowaniu widzimy jego miniaturkę, klikamy na "Save and continue to my album"

Obrazek

Na kolejnym ekranie widzimy nasz obrazek, po najechaniu myszką pojawia się plansza na której m.in. mamy linki do wklejania. Nie musimy nic zaznaczać, po prostu klikamy w pole np. "IMG code" i po chwili widzimy napis "Copied" co oznacza że link jest w schowku. Teraz wystarczy w naszym poście na forum wkleić komendą "ctrl+V" lub myszką.

Obrazek

Oczywiście są również ułatwienia dla masowego wstawiania linków, np. mam 9 zdjęć mojego "wozu" w albumie "Touran_moje", aby je wszystkie wstawić na forum wybieram ten album, klikam na "Select all/Unselect all", z menu wybieram "Generate link codes for selected" i ...

Obrazek

... w oknie wyboru masowych linków klikam w okienko "IMG for bulletin & forums" - "Full size", po chwili mam napis "Copied" i już mogę masowo wkleić linki na forum.

Obrazek

Jeśli chcesz uzyskać odstęp pomiędzy zdjęciami oddziel linki klawiszem ENTER, jeśli tego nie zrobisz uzyskasz efekt "sklejenia zdjęć", raczej nie pożądany :)

Możesz też przed linkiem lub grupą linków dodać znacznik
Kod:
[center]

i wtedy koniecznie za tym linkiem lub grupą znacznik
Kod:
[/center]

aby uzyskać wyśrodkowanie zdjęć na stronie.

Jeśli chcesz wkleić miniaturki to szukaj opcji "thumbnails", jeśli masz inne pytania to proszę o kontakt, chętnie pomogę.9. Awatar - Co to? Jak go zrobić?

http://touranklub.pl/forum/viewtopic.php?f=31&t=12039

10. Linki do filmów z youtube

Aby filmik się wyświetlał musisz z linku który kopiujesz usunąć "s" w słowie https, jeśli tego nie zrobisz zamiast okienka z zagnieżdżonym filmikiem będzie link, oczywiście użyj znaczników [youtube] i [/youtube]

_________________
pozdraVWiam, jarry
TEL. 66(osiem) 403 66(dziewięć)


"Frustra vivit, qui nemini prodest"

*PW wyłączone - proszę pisać na email
*moje auto viewtopic.php?p=7898
*mój kanał YT - http://www.youtube.com/user/VWTouranPol ... ist&view=1Za ten post autor jarry otrzymał podziękowania - 2 borge(Cz mar 03, 2016 19:15), pawel28(Cz lut 11, 2016 23:15)
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn mar 16, 2015 19:09 
Offline

Auto: Audi A4 B5, 2.8, 97
Imię: Snopy
Dołączył(a): Pn sty 26, 2015 12:40
Posty: 4
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
dzięki za porady ;) okazały się pomocne przed szukaniem na forum ;)

_________________
Najlepsze pożyczki Warszawa http://www.kredytyhipotecznewarszawa.pl. Odwiedź stronę już dzisiaj i weź kredyt.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL