Teraz jest So cze 23, 2018 13:10

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lut 05, 2018 23:39 
Początkujący

Auto: Touran, AVQ, 2004r.
Imię: Rafał
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Witam Panowie

Na wstępie zaznaczę, iż czytałem już kilka postów na ten temat ale są one albo niezakończone albo niedokładnie opisana jest sprawa naprawy tej felernej 6-tki.

Mianowicie, gdy rano jadę do pracy mam kilka km autostradą, rozbujam auto na spokojnie i zapinam 6-ty bieg, puszczam sprzęgło i zamiast mi go zazębić po puszczeniu sprzęgła to jest lekki zgrzyt i bieg wyskakuje.
Gdy ponownie zrobię tą samą czynność - wskoczy na swoje miejsce i jest już OK.
Takie sytuacje pojawiają się zdecydowanie na początku jazdy - później jak już olej zrobi się rzadszy, to i problem występuje zdecydowanie rzadziej.

Co według Was może być przyczyną takiego zjawiska?
Czy trzeba ingerować demontaż i wymianę kół 6-tki i synchronizatorów?
Czy muszę poluzować poduszkę trzymającą skrzynię, żeby dostać się do śrub trzymających dekiel skrzyni?
Czy są też inne czynności wstępne, które pomogłyby zażegnać powyższy problem?
Jeśli zacząłbym od wymiany łożysk igiełkowe na 6-tce to czy jest to dość prosta sprawa?
Jeśli do wymiany będzie łożysko w deklu, jaki jest to model i jak go stamtąd wydostać?
Jakim momentem dokręcić ponownie śrubę trzymającą 6-tkę?
Jakim momentem dokręca się śruby dekla?

Jeśli ktoś odpowiedziałby mi na te pytania byłbym bardzo wdzięczny?

Pozdrowienia
Raftom / Wrocław

PostNapisane: Wt lut 06, 2018 00:27 
Specjalista

Auto: T1, 1.6 FSI BAG, 2003
Imię: Andrz3j
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy
1. Co według Was może być przyczyną takiego zjawiska? -

zdejmij dekiel i sprawdź czy nie poluzowała się śruba od 6 biegu, oceń stan synchronizatora..

2. Czy trzeba ingerować demontaż i wymianę kół 6-tki i synchronizatorów?

Jak zdemontujesz dekiel wówczas dużo się wyjaśni. Teraz to wróżenie z fusów..

3. Czy muszę poluzować poduszkę trzymającą skrzynię, żeby dostać się do śrub trzymających dekiel skrzyni?

Nie musisz luzować poduszki. Zdejmujesz nadkole plastikowe i masz dostęp..

4. Czy są też inne czynności wstępne, które pomogłyby zażegnać powyższy problem?

....

5. Jeśli zacząłbym od wymiany łożysk igiełkowe na 6-tce to czy jest to dość prosta sprawa?

Wymiana łożyska jest łatwa. Ale samego łożyska, bo bieżnia wewnetrzna łożyska siedzi bardzo ciasno i aby ją zdemontowac trzeba by najlepiej ogrzać bierznie :/ (niepolecam samemu tego robić)

6. Jeśli do wymiany będzie łożysko w deklu, jaki jest to model i jak go stamtąd wydostać?

Łożysko w deklu jest sprzedawane razem z deklem i nie występuje osobno. Demontuje je się używając do tego klucza spline (gwiazdka) w sumie 6 śrub. Lepiej kupić używany dekile bo nowy ok 800 pln

7. Jakim momentem dokręcić ponownie śrubę trzymającą 6-tkę?

M8 - 30 Nm i dodatkowo o kąt 90'
M10 - 75 Nm i dodatkowo o kąt 90' (w niektórych modelach skrzyni występuje)

Na pewno trzeba użyć dobrego kleju do śrub np czerowny Loctite. U mnie ciężko było dociągnąc o ten kąt 90'.

8. Jakim momentem dokręca się śruby dekla?

Wymieniać przy każdym demontażu (wg. serwisówki) .
Dokręcić 5 Nm i dodatkowo o 90'. (użyj silikonu aby uszczelnić kapę)

P.S. Jedna ważna sprawa. podczas wymiany oleju w tych skrzyniach (także po demontażu dekla) trzeba wlać w sumie do skrzyni minimum 2,5 L -3 oleju (w przeciwnym wypadku wałek od 6 biegu podczas jazdy po autostradach przegrzewa się, deformuje lub/i klej na śrubie od temp. puszcza i śruba się wykręca). Przez śrubę od wlewu nie wlejesz nawet 2 L (tyle podają w internecie przy doborze oleju). Olej wlewaj przez czujnik od wstecznego biegu.

...tylko PB98
Obrazek

CB: Yosan 120 PRO - mod SQ
Antena: Sirio 100 MAG

Za ten post autor andrz3j otrzymał podziękowanie od raftom(Wt lut 06, 2018 21:39)

PostNapisane: Wt lut 06, 2018 21:39 
Początkujący

Auto: Touran, AVQ, 2004r.
Imię: Rafał
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Dzięki za szczegółowe odpowiedzi.

W sumie racja - nie ma za dużo roboty przy zdjęciu dekla a zawsze więcej się człowiek dowie. Zabiorę się za demontaż dekla jak tylko się ociepli bo drażni mnie ta 6-tka.

Zastanawia mnie jak tylko pójdą dwie górne śruby od dekla bo są one położone lekko za podłużnicą.

Druga sprawa - ponoć naczytałem się, że łożysko w deklu idzie dostać na drodze doboru zamiennika z dostępnych w handlu rozmiarów. Nie trzeba kupować dekla.

Dzięki;
Raftom

-- Cz lut 22, 2018 21:03 --

Panowie;

Nie miałem jeszcze czasu żeby zobaczy na ten 6ty bieg ale jeżdżę dalej i zaobserwowałem ciekawe zjawisko (może ktoś bliżej podpowie czego to może być efektem).

Otóż zauważyłem, iż jak wbijam 6-ty bieg i zrobię to standardowo do tyłu i lekko do siebie (jak na zdjęciu w załączniku) to ta 6-tka wskakuje na miejsce i nie ma przypadku żeby wyskoczyła.

Czy na podstawie powyższego opisu, ktoś jest w stanie powiedzieć mi czym wyskakiwanie 6-tki jest spowodowane - gdyby wbijać ją standardowo do tyłu?

Dzięki z góry.

PS. Chciałbym jak najwięcej zapoznać się z przyczyną przed rozbieraniem tego dekla i ewentualnie zabezpieczyć się zakupem części.

[image][/image]

-- Wt mar 20, 2018 21:11 --

Aby zamknąć temat wyskakującego biegu chciałem napisać, że andrz3j podpowiedział żeby wyregulować linki sterowania biegami. <Wielkie dzięki za pomoc>

Po tej czynności problem z wyskakującą 6-tką nie powtórzył się i mam nadzieję, że już nie wróci.

Tym oto zapisem zamykam temat.

Czuwaj.

Załączniki:
6ty bieg.jpg
6ty bieg.jpg [ 50.52 KiB | Przeglądane 164 razy ]

Strefa czasowa: UTC + 1