Strona 1 z 2
felgi
: ndz kwie 12, 2015 15:35
autor: gregory12345
Witam mam zamiar kupić felgi 17 cali i opony i tu mam pytanie jaki jest rozmiar piasty w turanku i jakie opony mogę założyć żeby nic nie tarło chodzi o wymiary
Re: felgi
: ndz kwie 12, 2015 15:48
autor: pantera35
Tutaj masz opisane:
http://www.touranklub.pl/forum/viewtopi ... t=leksykon
Rozstaw śrub 5x112
Piasta: 57.1mm
15" - opona 195 / 65 R 15; felga 6J x 15 ET 47
16" - opona 205 / 55 R 16; felga 61J x 16 ET 50
17" - opona 225 / 45 R 17
18" - opona 225 / 40 R 18
Re: felgi
: ndz kwie 12, 2015 16:00
autor: gregory12345
Ok dzieki bardzo
Re: felgi
: ndz kwie 12, 2015 17:03
autor: pantera35
Jakbym tak jak TY montował koła 17 cali , to bym chciał wcisnąć 225/50 żeby było troszkę bardziej komfortowo ale nie mam pojęcia czy wejdzie, Przede wszystkim chodzi o przód przy skręcaniu.
Re: felgi
: ndz kwie 12, 2015 17:19
autor: tajpej
przecież można założyć zamiast 225/45 R17 oponę 205/50 R17
Re: felgi
: ndz kwie 12, 2015 17:29
autor: kazan13
ja mam 225/45/17 i jest ok, przesiadłem się ze standardowych 16... natomiast teraz miałem założone 15 przez zimę i jak założyłem te walce to wrażenie jak by mi ktoś zabrał 30 KM
Re: felgi
: ndz kwie 12, 2015 19:01
autor: Tomczyk
Ja miałem 225/45 R17, a w zeszłym roku przesiadłem się na 205/50 R17. Muszę powiedzieć że z dużym plusem dla tych drugich. Osiągi bez zmian, to samo zużycie paliwa. Podstawowy plus, prowadzenie, na szerszych trochę prowadzało na koleinach. Teraz zero problemu
Re: felgi
: ndz kwie 12, 2015 19:42
autor: mireks82
Ja u siebie mam 225/40 R18 i nie zamienił bym na inne. Zima jest 205/55 r16 to prowadzenie po drodze jest znacznie gorsze. Jedyny minus to duże koleiny.
Re: felgi
: ndz kwie 12, 2015 20:20
autor: pantera35
Tomczyk pisze:Ja miałem 225/45 R17, a w zeszłym roku przesiadłem się na 205/50 R17. Muszę powiedzieć że z dużym plusem dla tych drugich. Osiągi bez zmian, to samo zużycie paliwa. Podstawowy plus, prowadzenie, na szerszych trochę prowadzało na koleinach. Teraz zero problemu
Kolega "Tomczyk" słusznie pisze o prowadzeniu w koleinach. Np mój brat w passacie B5 ma opony 225/45/17 i co oczywiste jest twardo ale też nosi go po drodze jak nawierzchnia kiepska, natomiast na równej i w zakrętach trzymanie bajka.
Ja u siebie w Crossie mam z przodu 215/50/17 i przy tym rozmiarze prowadzi się dobrze, nie ma efektu noszenia w prawo i w lewo po koleinach ale cena za taki rozmiar jest wyższa niż za 225/45/17 , zapewne dlatego, że nie jest tak typowy i popularny jak 225/45/17.
Re: felgi
: ndz kwie 12, 2015 21:26
autor: niko02
Między 205, a 225 jest różnica około litra w spalaniu, sprawdzałem to na 17" i 18" niech nikt nie mówi, że nie.
Wygląd fajniejszy 225 ale po rocznym użytkowaniu licząc koszty paliwa na następny rok możesz sobie kupić nowe opony za 1000zł, bo mniej więcej tyle się zaoszczędzi przy 205.
1l x100km : 20000km=200lx5zl=1000zł..... ktoś jeździ więcej, to zaoszczędzi więcej. m.in. dlatego przesiadłem się na 205/55/17"
Re: felgi
: ndz kwie 12, 2015 21:57
autor: Matys
niko02 piszesz ze masz zalozone 205/55/17 ? tajpej pisal ze pasuja 205/50/17 ? Pasuja jedne i drugie?
Re: felgi
: ndz kwie 12, 2015 21:58
autor: krawcu
Witam, właśnie mysle o zmianie na 17 ale widzę ze moj 1.6 będzie miał problemy z odpychaniem sie na tak wielkich kołach 225/45
Re: felgi
: pn kwie 13, 2015 04:11
autor: Tomczyk
krawcu pisze:Witam, właśnie mysle o zmianie na 17 ale widzę ze moj 1.6 będzie miał problemy z odpychaniem sie na tak wielkich kołach 225/45
To wrzuć 205/50, poza tym że będzie trochę bardziej twardo osiagi bez zmian. Średnica koła prawie taka jak przy fabrycznych 168-)
Re: felgi
: pn kwie 13, 2015 06:55
autor: Rędzian
Internetowe sklepy z oponami mają często kalkulatory zamienników, podają też w procentach jak dany rozmiar odbiega od standardu. Szybkościomierze są chyba dostosowane do maksymalnego dopuszczalnego obwodu koła. Szersza opona to też większa masa bliżej odwodu koła, a takie trudniej rozpędzić.
Re: felgi
: pn kwie 13, 2015 07:54
autor: niko02
Matys pisze:niko02 piszesz ze masz zalozone 205/55/17 ? tajpej pisal ze pasuja 205/50/17 ? Pasuja jedne i drugie?
Oczywiście 205, 215 i 225 wejdą. 0d 16" do 18" bez problemu od 6,5 do 8J.