zaparowany reflektor 5T

Czyli problemy z prądem w VW Touran (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)
Awatar użytkownika
Basta
Kandydat
Posty: 6
Rejestracja: pt paź 16, 2020 21:23
Auto:: Touran HLBMT 2.0TDI 2016
Imię:: Sebastian
Lokalizacja: Kluczbork
Podziękował: 1 raz

zaparowany reflektor 5T

Post autor: Basta »

Witam, jak w temacie zaparował jesienią i go tak trzyma do dziś. Parował już jak kupiłem Tourana rok temu ale nie tak mocno, może ma ktoś jakiś pomysł? w ASO zaśpiewali 3300 za taki.
Załączniki
IMG_20201021_104959_resized_20201021_111518397.jpg
Awatar użytkownika
Bzyku
Specjalista
Posty: 526
Rejestracja: pt lip 01, 2011 08:45
Auto:: BKD, 2008
Imię:: Tomek
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowań: 27 razy

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: Bzyku »

Reflektor ma tzw. odpowietrznik sprawdz czy nie jest zatkany. Następnie zejmij tą pokrywę od wymiany żarówek, i pojezdzij chwilę aby ciepło z silnika odparowalo wodę i zamknij dokladnie, sprawdzając czy w deklach od żarówek masz sprawne uszczelki. Jeżeli wszystkie powyżej będą ok, a reflektor dalej będzie parował to trzeba zacząć szukać nieszczelności.
Był i się zmył Highline z 2003 z 2.0 TDI AZV 7os

Jest Trendline z 2007 z 2.0 TDI BKD + DSG 7os

Będzie ... ?
Awatar użytkownika
wesol
Władca postów
Posty: 4963
Rejestracja: wt maja 10, 2016 08:19
Auto:: touran BLS i 2x CAYC
Imię:: Pawel
Lokalizacja: Goleniów
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 420 razy

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: wesol »

Ja bym wyciągnął reflektor, wysuszył go. Gdzieśysi być nieszczelność i jeśli się da to bym próbował metodą tzw hutniczą go naprawić. Czyli nagrzewasz piekarnik domowy do 190 stopni, wyłączasz grzałkę. Czekasz 2-3 minuty. Wkładasz do środka piekarnika lampę i zamykasz. Czekasz 4-5 minut aż lampa nabierze temperatury od piekarnika. Piekarnik nie może mieć włączonej grzałki. Po tym czasie wyciągasz lampę i docisjasz wkoło na łączeniach szkła z tylna obudowa. Można też go w ten sam sposób rozkleić.
1T2 BLS oraz 2x 1T3 CAYC
lucas4891
Przeglądacz
Posty: 64
Rejestracja: pn mar 19, 2018 19:35
Auto:: Touran 2.0 TDI DFEA
Imię:: Lukasz
Lokalizacja: Verviers
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: lucas4891 »

Myślę że metoda podana powyżej jest najlepsza na wysuszenie lampy. Tylko ja bym nie grzal więcej jak 100 stopni tego piekarnika. To są lampy ledowe zintegrowane z płytką i układem scalonym
Awatar użytkownika
wesol
Władca postów
Posty: 4963
Rejestracja: wt maja 10, 2016 08:19
Auto:: touran BLS i 2x CAYC
Imię:: Pawel
Lokalizacja: Goleniów
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 420 razy

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: wesol »

Metoda jest znana od lat i sam ja wymyśliłem. Tylko tak jak mówiłem trzeba nagrzać pusty piekarnik, wyłączyć grzanie, poczekać parę minut i dopiero włożyć lampę. Nic się jej nie stanie to gwarantuje.
1T2 BLS oraz 2x 1T3 CAYC
Awatar użytkownika
Basta
Kandydat
Posty: 6
Rejestracja: pt paź 16, 2020 21:23
Auto:: Touran HLBMT 2.0TDI 2016
Imię:: Sebastian
Lokalizacja: Kluczbork
Podziękował: 1 raz

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: Basta »

Tak chyba zrobię, pierwsze to wyciągnąć reflektor wysuszyć i potem sprawdzić co dalej.
lucas4891
Przeglądacz
Posty: 64
Rejestracja: pn mar 19, 2018 19:35
Auto:: Touran 2.0 TDI DFEA
Imię:: Lukasz
Lokalizacja: Verviers
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: lucas4891 »

Coś się z nim dzieje, czy narazie tylko problem wody we wnętrzu?
Osobiście to po wysuszeniu doszczelnilbym klosz. Choćby od zewnątrz dookoła.
Zawsze po rozgrzaniu możesz spróbować go otworzyć. Tylko że wtedy do uszczelnienia lepiej użyć masy nizawierajacej kwas octowy.
Swoją drogą to ceny są nieziemskie. Jeszcze u siebie nie miałem problemu, ale znalazłem zamiennik Hella za 650 euro. Dość droga wymiana żarówki pewnego pięknego dnia będzie
Awatar użytkownika
Basta
Kandydat
Posty: 6
Rejestracja: pt paź 16, 2020 21:23
Auto:: Touran HLBMT 2.0TDI 2016
Imię:: Sebastian
Lokalizacja: Kluczbork
Podziękował: 1 raz

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: Basta »

Na razie nic się nie dzieje tylko ta para, reflektor jest diodowy. Wyciągał już ktoś taką lampę? Pewnie łatwo nie będzie... :shock:
Awatar użytkownika
wesol
Władca postów
Posty: 4963
Rejestracja: wt maja 10, 2016 08:19
Auto:: touran BLS i 2x CAYC
Imię:: Pawel
Lokalizacja: Goleniów
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 420 razy

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: wesol »

Lapiej cis z tym zrób bo zaraz tam się zrobi zielono i dopiero będziesz płakał.
Zawsze możesz też wysłać taki reflektor do jakiejś firmy co regenerują odbłyśniki itp sprawy to zapewne mają sposoby na naprawienie tej lampy moim zdaniem na dość wysokim poziomie. Napewno nie na amatorskim a skasują napewno nie tysiąc czy dwa.
1T2 BLS oraz 2x 1T3 CAYC
Seba567
Posty: 2
Rejestracja: ndz sty 10, 2021 20:42
Auto:: VW Touran 2017 2.0tdi 15
Imię:: Sebastian
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: Seba567 »

Witam mam dokładnie ten sam problem, samochód kupiłem kilka miesięcy temu z komisu i zastanawiam się czy taka "wada" podlega pod rękojmię, chciałbym dowiedzieć się również jak Pan rozwiązał swój problem. Pozdrawiam i życzę powodzenia .
miki55
Zaawansowany
Posty: 304
Rejestracja: ndz wrz 04, 2016 11:22
Auto:: 1.9 bls
Imię:: Rafał
Lokalizacja: Tk
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowań: 29 razy

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: miki55 »

Seba567 pisze:Witam mam dokładnie ten sam problem, samochód kupiłem kilka miesięcy temu z komisu i zastanawiam się czy taka "wada" podlega pod rękojmię, chciałbym dowiedzieć się również jak Pan rozwiązał swój problem. Pozdrawiam i życzę powodzenia .
Może komis jeszcze powinien dać ze trzy lata gwarancji?
Chcesz pisać posty to przeczytaj regulamin forum i do powitalni zajrzyj.
VWariaT
Zaawansowany
Posty: 354
Rejestracja: czw wrz 22, 2016 15:13
Auto:: 1T2 2.0TDI
Imię:: VWariaT
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowań: 55 razy

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: VWariaT »

Jak nie chcesz na początek bawić się z wyciąganiem lampy to proponuję zdjąć dekiel i użyć zwykłej suszarki do włosów i na najniższej temperaturze suszyć wnętrze lampy. Przy okazji zweryfikuj odpowietrznik , tak jak już wyżej wspomniano - misi być drożny i odpowiednio skierowany.
Wilgoć odparuje i poobserwuj czy temat będzke się powtarzał. Jak problem powróci to niestety lampa do uszczelnienia.
Był: 1T2 -> Z czerni wyłonił się początek....
Jest: Citroen DS5 Sport Chic 'Denon
Awatar użytkownika
wesol
Władca postów
Posty: 4963
Rejestracja: wt maja 10, 2016 08:19
Auto:: touran BLS i 2x CAYC
Imię:: Pawel
Lokalizacja: Goleniów
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 420 razy

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: wesol »

miki55 pisze:Może komis jeszcze powinien dać ze trzy lata gwarancji?
Powinien jeszcze przez te trzy lata tankować, wymieniać oleje i filtry a w ramach dobrej woli wymienić opony i hamulce. Nie wiedziałeś?
1T2 BLS oraz 2x 1T3 CAYC
Seba567
Posty: 2
Rejestracja: ndz sty 10, 2021 20:42
Auto:: VW Touran 2017 2.0tdi 15
Imię:: Sebastian
Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: Seba567 »

Woda w lampie nie jest rzeczą normalną, i w żaden sposób nie można tego porównywać do hamulców czy wymiany płynów, być może się mylę ale w moim odczuciu to wada ukryta, pozaytm zadałem pytanie a nie stwierdzenie że się należy.
Awatar użytkownika
wesol
Władca postów
Posty: 4963
Rejestracja: wt maja 10, 2016 08:19
Auto:: touran BLS i 2x CAYC
Imię:: Pawel
Lokalizacja: Goleniów
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowań: 420 razy

Re: zaparowany reflektor 5T

Post autor: wesol »

Wada ukryta jest jak ktoś ci w aucie sprzedawanym pęknięty wahacz podawał i takie auto ci sprzedał.
1T2 BLS oraz 2x 1T3 CAYC
ODPOWIEDZ